Masters Of SQL

SQL Server ile ilgili bilgiler, hayata dair paylaşımlar ve birazda eğlence tabii...
Deadlock’sız, Blocking’siz, Contention’sız günler diliyoruz :)
Sysadmin sizinle olsun

Biz Kimiz

Merhaba sevgili SQL severler
Aramıza hoşgeldiniz sefalar getirdiniz
Sitemizde varsa gözünüze çarpan bir eksiklik
Tez vakitte bekleriz ki ileteseniz
En güzel şekilde sunmaya çalıştık sizlere
Rahatça okuyup hep beraber bilgilenelim diye
Sql in master ı ve padawan ı sizlerle

Onlarca sitenin içinde bizimkisine de bakmanız temennisiyle
Fail olmamak ümidiyle

Sevdiğimiz güzel şeyleri sevdiklerimize anlatmak gayesiyle
Q olmasa da her ne kadar türkçemizde
Lâkin q suz olmaz sql de :)Padawan kimdir?
Adından da anlaşılacağı gibi, SQL de çekirge olan Padawan, Master Yoda’sının izinden gitmek istemektedir. Bu sebeple, onun tüm  engin tecrübelerini sömürmek isteyen Padawan, blog camiasına atılmış, Yoda’sını da bu diyarlara sürüklemiştir. Yoda’nin neredeyse  kendi yaşı kadar tecrübe sahibi olması, onu zaman zaman şok etse de, SQL’de çalıştırdığı SELECT’ler, zaman zaman denk gelen  EXEC’ler, bir nebze de olsa hayattan zevk alabilmesini sağlamıştır. Bu zorlu süreçte karşısına çeşit çeşit olay çıkmış, DELETE-DROP-  TRUNCATE şeytan üçgeniyle bazı zamanlar zor anlar yaşamıştır. Amma ve lakin Master Yoda’sı sayesinde bunlara karşı sempati  beslemeyi öğrenmiş, onların da adeta bir SELECT kadar narin ve zarif olabildiğini keşfetmiştir. 

Obi-Wan Kenobi kimdir?

Yoda ile tanışması geç olmasına rağmen, Yoda’nın öğretileri ile birlikte Sql yolcuğuna devam ediyor. İsyanım keke diyenlerin sesi, güçsüzlerin yanında, heyecanlı, aslan sütünü yanından ayırmayan bir Kenobi’den bahsediyoruz. SQL Server’ın geceleri daha performanslı çalıştığını söylemekle birlikte, yüzlerce sayfa makale yazmış olan Kenobi, Yoda’nın dediği gibi “bilgi seninle ölmesin” söylemini benimsemiş olup, arkasından gelen çekirgelere yol göstermektedir. SQL’inizin IO’su yüksek, Indeksleri scan olmasın, bizi takip etmeye devam edin :)

“Güç her zaman sizinle olsun” O.W.K.


Yoda kimdir?
Blog ismimizde yazan MastersOfSql’deki esas Master :) Dile kolay, Padawan’ın yaşı kadar tecrübesi olan güzide bir insan. Yoda denmesini sonuna kadar hak eden, bilgiyi paylaşmayı seven, beyni Multi Thread çalışan biri. Padawan, kendisini her gördüğünde ayrı şok olmaktadır. O sebeple, bu kişiye Yoda demektedir. Öğretici kişiliğiyle, çevresindeki insanlara yardımcı olan ama Padawan’a yardım ederken, mutlaka onu sinir etmeyi de becerebilen bu kişinin Padawan’ı kızdırmaktan zevk aldığı düşünülmektedir. (Bu noktada şaka yaptık diyelim, zira Yoda mantıklı konuşmaları ile bizi ikna edebilir :D :P )

Bilgi seninle ölmesin” sloganını benimsemiş olan Yoda’nin en sevdiği çalışma arkadaşı Padawan’dır. Tabi Padawan’ınını kızdırmak adına inkar edebilir. Sakın inanmayın!

Bunları yazanın kim olduğunu anlamışsınızdır :) Kendimizi tanıtmamız gereken bu köşede, tanıtım kısmı Padawan’a kaldı. Ufaktan kendimizden bahsetmeye çalıştım. Zamanla, biz yazdıkça sizleri, siz de okudukça bizleri tanıyacaksınız. Umarım, ortak noktamız SQL de birbirimizin dilinden anlayabilen, yardımcı olabilen bir ortam oluşturabiliriz. Tabi, işin eğlence kısmını da unutmayalım. Eğlenebildiğimiz noktada öğrenmenin çok daha kolay olacağına inanan bir Padawan var karşınızda :) Azıcık çatlak bir Padawan :P

Configuration Manager’da SQL Server’ınız açık olsun, geri kalan her şey için MastersOfSQL (Elimizden geldiğince tabi :))

Deadlock’sız, Blocking’siz, Contention’sız günler diliyorum :) Sysadmin sizinle olsun :P

MastersOfSQL ekibinin kimler olduğunu belki biliyorsunuz bununla birlikte bir sure gizemli olalım istedik :):)
Şimdilik isimlerimizi açıklamıyoruz :) bizi tanıyanlar commentlerde adımızı geçirmesinler :):) yoksa deadlock oluşur ve victim olursunuz :):)